Nowy dom – Poznań / Новий дім – Познань

Cudownie – GPS znów mnie oszukał – krzyknęłam w myślach, gdy po raz piąty zgubiłam się w ciągu dnia. Najpierw miałam skręcić w nieistniejący zakręt, a potem już wszystko poszło nie tak. Zamiast tego, żeby iść 20 minut szłam 45. Największym sukcesem było jednak, to że w ogóle dotarłam. Ledwie żywa, ale szczęśliwa znalazłam w zasięgu oka znajomą mi lodziarnię i uczciłam koniec mojej drogi krzyżowej dwoma gałkami lodów.

Gdy rano wychodziłam z domu, byłam całkiem pozytywnie nastawiona. Nowe miasto, tyle pięknych miejsc jest do odkrycia, tyle nowych przygód przede mną. Niestety, moja orientacja w terenie nigdy nie była dobra. W Trójmieście na tyle się zadomowiłam, że zdążyłam o tym zapomnieć.

W takim klimacie minął mi pierwszy miesiąc pobytu w Poznaniu. Dziś dumnie mogę powiedzieć, że umiem trafić do centrum, na dworzec i jeszcze do kilku strategicznych miejsc. GPS zawiódł moje oczekiwania, więc przestałam go używać do spacerów. Wolę narzekać na siebie niż na GPS, jak się zgubię 😉 .

Decyzję o opuszczeniu Trójmiasta podjęłam dość łatwo. Nie było wielkiego rozmyślania, bo w głębi serca marzyłam o zmianie miejsca. Zmiany, zawsze wychodzą na dobre.

W ciągu miesiąca poznałam już trochę miasto i chcę z Tobą się podzielić moimi świeżymi spostrzeżeniami:

 • Po pierwsze, bardzo podoba mi się to, że w całym mieście jest bardzo rozbudowana sieć wypożyczania rowerów miejskich – Nextbike. Ze względu na ilość bagaży nie wzieliśmy ze sobą od razu swoich rowerów. Byłam strasznie zmartwiona tym faktem, bo kocham jeździć rowerem. Bardzo się ucieszyłam, gdy zobaczyłam stacje z rowerami miejskimi i od razu musiałam poznać jak działają.

System działa następująco:

 1. Rejestrujesz się na stronie nextbike i wpłacasz na swoje konto minimalnie 10 złotych.
 2. Dostajesz sms-a z hasłem do konta. Warto zostawić sobie tego smsa, albo zapamiętać hasło, bo przyda Ci się za każdym razem, gdy będziesz chciał wypożyczyć rower za pomocą ekranu przy stacji.
 3. Zgrywasz aplikację Nextbike na telefon (chociaż nie jest to konieczne). Aplikacja daje Ci możliwość szybszego wypożyczenia roweru na stacji.
 4. W całym mieście masz mnóstwo stacji na świeżym powietrzu i na każdej z nich możesz wypożyczyć rower.
 5. Wypożyczyć rower możesz na dwa sposoby: 1)za pomocą ekranu przy wypożyczalni – klikasz w ikonkę „wypożycz rower”, wpisujesz swój numer telefonu, hasło i numer roweru, który chcesz wypożyczyć (numer roweru jest podany na każdym rowerze z tyłu przy bagażniku)2) za pomocą aplikacji – wciskasz na telefonie „wypożycz rower” i skanujesz kod kreskowy roweru(znajduje się również przy bagażniku), który chcesz wziąć.
 6. Gdy usłyszysz piknięcie i dźwięk odblokowania roweru, trzeba podejść do przedniego koła i pociągnąć rower w swoją stronę. Voila!
 7. Żeby oddać rower, musisz zostawić go na jednej ze stacji ( możesz zawsze wcześniej zobaczyć sobie na mapce, gdzie są kolejne stacje), zapewniam, jest ich naprawdę wiele, więc na swojej drodze na pewno zobaczysz nie jedną. Rower należy wstawić w puste miejsce i docisnąć przy zapięciu z przodu. Znów, usłyszysz dźwięk zamka i piknięcie, jak przy wypożyczeniu. Jeśli wszystkie miejsca są zajęte rowerami, trzeba przypiąć rower za pomocą zapięcia, które masz na rowerze. Trzeba w tym celu uzyskać kod do zapięcia z ekranu na stacji z rowerami, a następnie przypiąć rower i za pomocą tego kodu zablokować zamek.
 8. Za każdym razem pierwsze 20 minut jazdy jest za darmo. Jedyne, co musisz pamiętać, to to, że żeby Twoje konto było aktywne = móc wypożyczać rower, trzeba zawsze mieć na nim min. 10 zł.
 • Po drugie piękne miejsca w Poznaniu nie ograniczają się jedynie do Starego Rynku. Wystarczy wejść w jedną z bocznych uliczek i zobaczysz, że jest wiele fajnych miejsc dookoła. Osobiście, najbardziej mi się podoba Plac Wolności, Teatr i park naprzeciwko teatru, okolice zamku, ulica Gołębia wraz z Farą Poznańską.
 • Bardzo podoba mi się to, że jest tak wiele pięknych i zadbanych parków na terenie całego miasta. Najpiękniejszy według mnie to . Jest wręcz ogromny. W nim znajdziesz miejsce na zabawę, na sport, na opalanie się, piknik. Cudowne miejsce! Polecam również wejść do parku Wilsona, jest bardzo klimatyczny i jest w nim palmiarnia. Oprócz typowych parków jest jeszcze stare zoo. Wejście jest darmowe w środku znajdziesz klimatyczne alejki oraz garstkę zwierząt. Między innymi zobaczysz tam czarne łabędzie, surykatki, lemury, alpaki. Dokładny spis atrakcji znajdziesz tutaj.
 • Jest dużo jezior w samym mieście i w okolicy. Malta, jest ogromnym zbiornikiem, na terenie, którego jest i aquapark, spa, termy, wyciągi narciarskie, na samym zbiorniku odbywają się zawody wioślarskie oraz można nauczyć się wakeboadu. Oprócz Malty jest jeszcze jezioro Rusałka, które otoczone jest lasem. Przy Rusałce jest strzeżona plaża, miejsce do zabaw, ścieżki rowerowe. Niedaleko Poznania znajduje się piękne wielkie jezioro Kierskie. Żaglówki, kajaki, rowery wodne, duże i kameralne plaże, cudowny pomost, szlaki rowerowe i las – i to wszystko w jednym miejscu – istny raj!
 • W poprzedni weekend pojechaliśmy rowerami zobaczyć wyścigi samochodowe. W Poznaniu jest jedyny w Polsce prawdziwy tor wyścigowy!
 • W okresie letnim w Poznaniu bezpłatnie zobaczysz kino pod chmurką, posłuchasz koncertu, poleżysz na leżaczku, poćwiczysz jogę, poćwiczysz fitness i to w kilku miejscach. Osobiście polecam odwiedzić park im. Dąbrowskiego oraz dziedziniec centrum handlowego Starego Browaru. Tam często bywam i naprawdę polecam.
 • Poznań jest słynny z pysznych lodów. Informacja sprawdzona przez niezależnego eksperta 😉 Nie zdążyłam jeszcze wypróbować wszystkich lodów w Poznaniu, ale na razie mam dwa ulubione miejsca : Lodziarnia Kolorowa oraz Pączek w maśle.
 • Uważam, że w Poznaniu jest naprawdę dużo hipsterów. Od razu bardzo rzuciło mi się to w oczy, bo lubię obserwować ciekawe i kolorowe osoby.
 • Poznań jest bardzo nowoczesnym miastem, odnoszę wrażenie, że bliżej mu do Berlina niż do innych polskich miast.Chociaż bywa czasem, że zatęskni mi się za morzem, za koleżankami i kolegami, za ulubioną lodziarnią i ulicą Mariacką, cieszę się że jestem w takim pięknym miejscu i kocham odkrywać jego uroki. Poznań mnie zauroczył i myślę, że to najlepszy fundament do nowego domu <3

  Чудово! – крикнула я в думках, коли знову загубилась. Цього дня це вже вп’яте. День почала я з чудового настрою, адже я в новому місті і стільки цікавих куточків тут на мене чекає. Вирішила подивитись місто і щоб не загубитись, я включила GPS, ось тільки ми з ним зовсім не полюбились. Спочатку він мені казав звернути в бічну вулицю, а ніякої бічної вулиці й близько не було, а потім вже все пішло не так. Ось тому, замість 20 хвилин, я йшла 45. Коли дійшла на місце і побачила знайому будку з морозивом, треба було це відсвяткувати.

  Ось так пройшов мій перший місяць в Познані. За місяць я навчилась, як дійти в центр міста, на вокзал і в декілька гарних парків.

  Рішення, щоб перебратись жити в Познань, я прийняла дуже швидко. Хоча в Гданську мені жилось добре, я вже від якогось часу хотіла щось змінити. Зміни, вони завжди добрі.

  За цей місяць в мене вже склалось перше враження про Познань і сьогодні я Тобі про це розповім.

  • Мені дуже подобається, що в Познані є прокат міських велосипедів. Прокат цей дуже зручний і не дорогий. Коли ми перебирались сюди, через велику кількість речей ми не могли відразу взяти з собою своїх велосипедів. Мені було сумно, бо я обожнюю кататись на велику. Вже в перший день, коли я побачила міські велосипеди я вирішила дізнатись, як вони працюють. А працює це так:

  1. Спочатку треба зареєструватись на сайті nextbike і на там треба поповнити свій рахунок на мінімально 10 злотих.

  2. При реєстрації отримаєш смс з Твоїм паролем. Збережи це повідомлення, або запиши собі десь пароль, бо він буде Тобі портібний, коли захочеш взяти міський велик на прокат.

  3. Тепер треба скачати додаток nextbike на свій телефон — це не обов’язково, але з нею швидче візьмеш велосипед на прокат.

  4. Є два варіанти, щоб взяти велик на прокат: 1)можна підійти до екрану біля прокату натиснути „wypożycz rower” потім вписуєш свій номер телефону, який Ти подавав при реєстрації і пароль, який Ти отримав смскою, додатково треба вписати номер велосипеду, який Ти хочеш взяти. Номер, знаходиться на багажнику заднього колеса.– другий спосіб більш простий 2)відкриваєш пропозицію на своєму смартфоні нажимаєш „wypożycz rower” і наїжджаєш своєю камерою на штрихкод на велосипеді, який хочеш взяти. Штрихкод є на багажнику, коло номеру велосипеду.
  5. Тепер Ти почуєш пікнення і відблокування замка при велосипеді. Підійди до переднього колеса і підтяни велик в протилежну сторону від замка. Ось і все- можеш їхати!
  6. Повернути велосипед можна в кожному такому прокаті на території Познаня. Таких прокатів багато, але, якщо хочеш бути впевненим, що там де Ти їдеш він також є, можеш перевірити або на сайті або в пропозиції на телефоні карту з велопрокатами. Приїхавши до прокату потрібно втиснути велосипед в вільний замок і тепер Ти почуєш пікнення і заблокування замка- звучить так само, як спочатку. Ось і все.
  7. Варто запам ятати, що винайняти велосипед можна тільки тоді, коли в Тебе на рахунку nextbike не менше 10 злотих. Перші 20 хвилин їзди за кожним разом безплатні.
  • В Познані дуже багато гарної архітектури і я тут не говорю тільки про площу ринок. Окрім ринку тут дуже багато чудових будинків і чарівних вулиць. Мої улюблені місця — це Plac Wolności, театр і парк коло нього, замок і площа коло замку, вулиця Gołębia, де знаходиться Fara Poznańska.

  • Познань дуже зелене місто, тут багато гарних парків. Мені найбільше подобається парк Цитаделя і парк Вільсона. Цитаделя чудова для активного відпочинку і пікніків з родиною чи друзями — там так багато простіру, є спеціальні місця для спорту і для дітей. Парк Вільсона є дуже романтичним, а ще в ньому є пальмярня. Старий зоопарк, також чудове місце для відпочинку. Тут безплатно можна погуляти і подивитись на звірів.

  • Тут багато озер. Дуже відоме штучне озеро Мальта — де є і аквапарк, спа, термальні води, спуск для лижників, тут проводять змагання з каякінгу, можна навчитись wakeboad. Одним словом дуже круто! Гарне озеро Русалка — воно серед лісу, тут є і поляни і пляжі, щоб відпочити. Неподалік від Познаня є чудове величезне озеро Кєрське — можна на водяних велосипедах покататись, на човники подивитись, вода чиста, а довкола ліс.

  • В минулі вихідні ми побували на автогонках. В Познані є єдиний в Польщі автоклуб, де є справжні дороги для перегонок.

  • Влітку в цьому місті можна безплатно позайматись йогою, фітнесом, подивитись фільм, послухати концерт і це все на свіжому повітрі. Я рекомендую побувати в парку Домбровського і на подвір’ї торгового центру Старий Бровар. Я там часто буваю.

  • В Познані дуже багато смачного морозива. Я ще не встигла всюди спробувати, за те поки, що в мене є два улюблені місця – Lodziarnia Kolorowa і Pączek w maśle.

  • Я зауважила, що в Познані дуже багато хіпстерів. Вони тут на кожному кроці. Мені це подобається, бо я люблю дивитись на яскравих людей.

  • Як на мене Познань дуже сучасний, йому ближче до Берліна ніж до інших польських міст.

   Я щаслива, що ми сюди переїхали, і хоча, деколи я скучаю за морем, за моїми друзями, за улюбленою вулицею Маріацькою, я впевнена, що ці зміни принесуть багато доброго. Мені тут подобається і я знаю,що це добрий початок для нового дому <3

 

4 myśli na temat “Nowy dom – Poznań / Новий дім – Познань

Dodaj komentarz